RAP i žalbeni mehanizam
- On 12/07/2022
Žalbeni mehanizam – SDIP Projekat
Razvojni cilj programa “Integrisani razvoj koridora rijeka Save i Drine” jeste poboljšanje zaštite od poplava i omogućavanje saradnje u prekograničnim područjima koja pripadaju slivovima i koridorima rijeka Save i Drine. U Crnoj Gori će se projekat implementirati u opštinama: Berane, Bijelo Polje, Gusinje i Plav. Projekat će obuhvatiti izgradnju multifunkcionalnih obaloutvrda na rijekama Lim i Grnčar.
Procedure i pravila Svjetske Banke, kod ovakve vrste projekata, obavezuju uspostavljanje žalbenog mehanizma kako bi se adekvatno zadovoljile potrebe, zahtjevi, i očekivanja, različitih grupa koje su pogođene, ili mogu biti pogođene, kroz realizaciju projekta.
Pored navedenog, cilj uvođenja žalbenog mehanizma je i da se: poveća transparentnost i odgovornost, pomogne unapređenju samog projekta, kao i da se smanji rizik od štetnog ekološkog i socijalnog uticaja projekta.
Svjetska banka očekuje od projekta da uspostavi žalbeni mehanizam u što ranijoj fazi razvoja projekta kako bi se omogućilo blagovremeno, i proaktivno uticalo, na rješavanja evenutalnih sporova.
Žalbeni mehanizam uključuje sve vrste pritužbi i eventualne prijedloge u vezi sa implementacijom projekta i omogućava rješavanje individualnih žalbi tokom cijelog trajanja realizacije projekta. Time će se obezbijediti kontinuirano dobijanje povratnih informacija o projektu i pod-projektima. Žalbeni mehanizam će biti dostupan svima koji su pogođeni implementacijom projekta i primijenjivaće se na sve aktivnosti, a odnosiće se na sve lokalne zajednice na koje projektne aktivnosti utiču i to:
-fizičko/pravno lice direktno pogođeno projektom,
-potencijalni korisnici projekta,
-fizičko/pravno lice direktno pogođeno projektom kroz otkup zemljišta i raseljavanje,
-zainteresovane strane – lica koja imaju interes u vezi sa projektom, i stanovnici/zajednice koje imaju interes i/ili su pogođeni projektnim aktivnostima.
Kako fuknkcioniše žalbeni mehanizam?
Ukoliko imate pritužbe ili prijedloge u vezi sa implementacijom projekta, potrebno je popuniti Žalbeni formular (elektronski ili fizički), poslati ga na mail ili ga odložiti u kutiji koja će biti postavljena u prostorijama Opštine Gusinje.
Priložene žalbe biće proslijeđene upravnoj jedinici za implementaciju projekta i biće procesuirane u što kraćem vremenskom periodu.
Napomena: Žalbe mogu biti potpisane ili anonimne.
Link: PDF i Word za žalbeni formular
Akcioni plan preseljenja za opštinu Gusinje
Svjetska banka (SB) je kreditirala sredstva za finansiranje Regionalnog programa integrisanog razvoja koridora Save i Drine (SDIP), koji je usmjeren na unaprjeđenje zaštite od poplava i omogućavanje prekogranične saradnje u upravljanju vodama u koridoru Save i Drine. SDIP će biti implementiran tokom narednih 10 godina, na teritoriji Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Srbije. Konkretno, pod-komponenta ovog programa koja će biti implementirana u Crnoj Gori je usmjerena na unaprjeđenje upravljanja slivovima rijeka Lim i Grnčar, kao i na radove koji se odnose na implementaciju mjera za zaštitu od poplava u slivu rijeke Lim, kako bi se ublažili rizici od plavljenja i promovisalo održivo korišćenje prirodnih resursa (Projekat). Pod-projekat obuhvata izvođenje radova u opštinama Berane, Bijelo Polje, Plav i Gusinje. Projekat realizuje Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede (Ministarstvo), u saradnji sa svojom Jedinicom za implementaciju projekta (PIU).
Okvirna politika preseljenja (RPF) je pripremljena za potrebe Projekta početkom 2020. godine, a sve kako bi se definisale smjernice za pripremu Akcionih planova preseljenja (RAP), a koji imaju za cilj da ispune propise koji su definisani Ekološkim i socijalnim standardima kao i propise definisane nacionalnim zakonodavnim okvirom u domenu eksproprijacije.
Ovaj RAP pruža detaljnije informacije o licima pogođenim projektom, kriterijumima za ostvarivanje prava, kao i o procedurama koje moraju biti praćene od strane Ministarstva i opštinama u kojima se izvode radovi, kao i aktivnostima koje će oni preduzeti kako bi pružili adekvatnu nadoknadu pojedincima i zajednicama koje su pogođene projektom.
0 Comments